VÁCLAV HAVEL – VERNISÁŽ

VÁCLAV HAVEL – VERNISÁŽ, DS VOJAN Libice nad Cidlinou

Bývalý refektář bývalého kláštera minoritů
Latrán 50, Český Krumlov, 38101

Vstupné: 30 Kč

DS VOJAN Libice nad Cidlinou

Režie, úprava, hudební dramaturgie a výprava: Jaromír Hruška

Osoby a obsazení: Věra – Barbora Vaňková, Michal – Tomáš Čivrný, Bedřich – Vojtěch Sehnal

Scénické čtení nadčasové jednoaktové hry Václava Havla v provedení libického souboru nám skrze interpretaci této hry klade otázku: Jak se proměnila společnost a lidé žijící v této zemi za posledních 30 let? Kam jsme došli? Jakou cestu jsme za těch 30 let svobody urazili? 

Hra Vernisáž je o osobní svobodě a o tom, jak tuto svobodu svazuje maloměšťácký způsob života. O tom, kvůli čemu a pro co všechno jsme schopni se této své osobní svobody vzdát. Jak si budujeme svoji vlastní totalitu uvnitř sebe, o tom, jak se z nás stávají opět „spotřebitelé“ a „sběrači“ věcí a zážitků, což paradoxně nevede k pocitu osobního i celospolečenského štěstí. O takto závažných věcech píše Havel ve své Vernisáži, aniž by možná tehdy tušil, jak umocněně bude toto téma fungovat dnes. 

OBSAH A HISTORIE HRY:

Chronologicky druhá Havlova vaňkovská aktovka přivádí spisovatele na návštěvu k přátelům. Manželský pár mu předvádí svůj nový byt, vybudovaný za cenu nemalých obětí a snaží se ho přesvědčit, aby následoval jejich příkladu. Stále zřejmější je, že jeho uznání a přijetí jejich pohledu na věc, má legitimizovat jejich způsob života, který je víceméně nepřímou kolaborací s režimem. Zdvořile až nesměle odmítavá Vaňkova reakce probudí v obou manželech nečekanou agresivitu.

Premiéra hry Vernisáž pod titulem Vernissage v překladu Gabriela Lauba se uskutečnila ve vídeňském divadle Akademietheater 9. 10. 1976 společně s Audiencí a hrou Sławomira Mrożka Policajti. V Československu ji poprvé nastudovalo brněnské neoficiální divadélko VáHa v režii Romana Ráčka. Soukromá „bytová“ předpremiéra pro zvané přátele se uskutečnila 26. 10. 1989. Plánovaná premiéra 4. 11. 1989 na Festivalu české nezávislé kultury v polské Wrocławi se neuskutečnila, protože soubor byl zadržen na československo-polské hranici. Veřejně soubor inscenaci uvedl poprvé 29. 12. 1989 v Kulturním domě v Kamenné kolonii v Brně.