VOJTA " KIĎÁK" TOMÁŠKO A NEZMAŘI

VOJTA " KIĎÁK" TOMÁŠKO A NEZMAŘI, KONCERT
čtvrtek
7.10.2021
19:30 - 21:30

Městské divadlo, o.p.s.,
Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01

Vstupné: 290 Kč

KONCERT

Vojta „Kiďák“ Tomáško a křest jeho nového CD „ Všechno je tak, jak má být“. Kmotrem bude českobudějovická kapela Nezmaři.
Nenechte si ujít mimořádné setkání dvou legend českého folku na jednom podiu v Městském divadle Český Krumlov.

Vojta Kiďák Tomáško je český trampský a folkový písničkář, který se narodil 16. dubna 1947 v Teplicích. Je zakladatelem skupiny Roháči. Nějakou dobu vystupoval i s kapelou Plížáci. Je vítězem několika ročníků prestižního festivalu Porta a mezi jeho neznámější písně se řadí Nebe plné koní, Toulavej, Armagedon nebo Česačů bavlny bál. V současné doby vystupuje především sólově, případně s Ríšou Melicharem. V minulosti spolupracoval i se známým českým umělcem Vladimírem Čechem.

VKT o sobě
Za dobu co se po této zemi toulám s kytarou, jsem napsal určitě více než 250 písní. Některé zůstaly v krabici zapomnění, jiné si lidé oblíbili a chtějí je slyšet vícekrát. Jen tak namátkou: Toulavej, Morava, Zelená košile, Česačů bavlny bál, Náklaďák do L.A., Druhá míza, Středa, Hlava nad vodou, Brčko, Dentista, Hádej, kdo tě má rád a desítky dalších.
Potěšilo mě, že některé skladby si vybrali do svého repertoáru i jiní interpreti, jako Věra Martinová, Stráníci, vizovický Fleret, Roháči z Lokte, plzeňský Jolly Band a dokonce i mužský sbor z Ratíškovic a spousta dalších.
Za dobu mého koncertování se mi doma nastřádalo několik ocenění, z nichž asi nejcennější jsou dvě autorské Porty z let osmdesátých a Porta zlatá, která se uděluje významným osobnostem v oblasti folkové hudby.

 

Folková skupina NEZMAŘI byla založena počátkem roku 1978 čtyřmi ,,otci zakladateli“ Pavlem Zajícem, Zdeňkem Hejkrlíkem, Zdeňkem Svobodou a Lubošem Hrdličkou, původně jako scénická kapela Divadla dramatických textů s půvabnou zkratkou DDT, působícím pod ochrannými křídly Jihočeského divadla.

NEZMAŘI se však brzy osamostatnili a začali se zúčastňovat různých přehlídek, vesměs úspěšně.
První dva roky života kapely byly obdobím personálních změn z důvodů studijních, rodinných i jiných, naštěstí nikoliv osobních. Obsazení se usadilo na pánské trojici ZAJÍC, DRENGUBÁK a HLAVÁČ,.kterou zpočátku doplňoval JARDA MATĚJŮ a řada poměrně rychle se střídajících zpěvaček, z nichž poslední -ŠÁRKA BENETKOVÁ- přišla do kapely v roce 1990. Na několik let rozšířila skupinu ještě PAVLÍNA JÍŠOVÁ, ale od roku 2002 působí NEZMAŘI v nezměněném složení PAVEL ZAJÍC, PAVEL DRENGUBÁK, TONDA HLAVÁČ a ŠÁRKA BENETKOVÁ.

V devadesátých se skupina zprofesionalizovala a postupem let se stala jednou z funkčně nejstarších kapel české folkové scény.
Jejich tvorba se posunula od převzatých skladeb světových folkových celebrit, opatřených vlastními texty, až k téměř výhradně vlastní produkci písniček, doplněných tu a tam příspěvky spřátelených hudebníků a textařů.

NEZMAŘI jsou v kolektivu oblíbení a při významných výročích zodpovědně vyvěšují vlajky a zdobí okna.


Další informace:
http://vktomasko.net/